Kontrast:

Rozmiar tekstu: A-A+

Dzień Pracownika Socjalnego

Dzień Pracownika Socjalnego przypada na 21 listopada. Jest on wielkim świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych. Dzień, w którym podkreśla się rolę i znaczenie ich codziennej, ciężkiej, lecz ofiarnej pracy.

       Dzisiaj, z tej okazji chcę podziękować wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy soją drogę zawodową dedykowali drugiemu człowiekowi.
11 lat temu z drżącym sercem, bagażem skromnego doświadczenia,głową pełną  pomysłów stanęłam w progu siedziby naszego Ośrodka. Nie wiedziałam do końca na co się piszę…ale jak się coś zaczęło to trzeba było się tego podjąć. Dziś…po 11 latach współpracy z Wami mogę nadal gratulować sobie tej decyzji, bo przez ciężką pracę stworzyliśmy wspólnie zespół, który jest kluczem do sprawnej realizacji zadań zawodowych i odnoszenia sukcesów. Zespół, którego może mi pogratulować każdy.
To, co jest najtrudniejsze w naszej pracy na co dzień to trudne problemy naszych podopiecznych, których na co dzień słuchamy i staramy się rozwiązywać. Ta praca to rodzaj powołania, służba często 24 na dobę i każdy z nas ma tego świadomość i liczy się z tym. Bez pasji, entuzjazmu i zaangażowania nie da się jej wykonywać. Wy to wszystko nadal macie, choć czasem ciężko…
Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego pragnę dziś szczególnie Wam podziękować… za codzienną pracę na rzecz osób najbardziej potrzebujących, bo zawód pracownika socjalnego wymaga nie tylko fachowej wiedzy, ale także niezwykłej empatii, tak ważnej w procesie wspierania osób i ich rodzin, które znalazły się w sytuacji trudnej i kryzysowej. Niezwykle ważnym elementem tej profesji jest umiejętność motywowania osób potrzebujących pomocy do zmagania się z trudnościami i problemami, które często wydają się nie do przezwyciężenia. To pracownik socjalny jest osobą, która daje nadzieję na godne życie i pomaga dostrzec sens codziennych zmagań.
Jesteście wysoko i wszechstronnie wykwalifikowaną kadrą pracowników służb społecznych. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu do wykonywania tej niezwykle trudnej i wymagającej pracy, świetnie radzicie sobie z każdymi wyzwaniami, a także z dodatkowymi obowiązkami. Dlatego jeszcze raz serdecznie dziękuję Wam za tę szczególną służbę i ponoszony trud i za to wszystko co się dzieje dodatkowego w naszym Ośrodku.
Swoją postawą wielokrotnie udowadniacie, że niesienie pomocy to nie tylko wypełnianie obowiązków zawodowych, ale przede wszystkim wypełnianie swojego powołania oraz misja w służbie drugiemu człowiekowi.
Jestem szczęściarą, ponieważ mogę pracować z ludźmi, których wyróżnia życzliwość, wrażliwość, zdolność rozumienia oraz poszanowanie godności człowieka. Doceniam wielką cierpliwość i pasję, z jaką każdego dnia przywracacie osobom potrzebującym wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. To dzięki Waszej specjalistycznej wiedzy, umiejętnościom i zaangażowaniu, osoby i rodziny korzystające z różnych form pomocy społecznej znajdują w sobie siłę i energię, która pozwala im pokonywać życiowe zakręty. Przyjacielska dłoń skierowana w stronę osób potrzebujących pomocy jest zawsze wielkim świadectwem mądrości i miłości.
Dziękuję Wam wszystkim, że potraficie się dzielić swoją wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością. Dziękuję za każdą burze mózgów, bo to dzięki temu możemy znaleźć rozwiązania, które przynoszą spektakularne efekty. Dziękuję, że nie ograniczacie się tylko do tego, co jest wymagane, ale także podejmujecie się nowych wyzwań ciągle podnosząc swoją wiedzę. Dziękuję, że rzadko słyszę ” nie”, ” nie da się”, że potraficie się dwoić i troić. Kiedy przychodzi załamanie… dziękuję za motywację do działania… i za to, że kiedy powątpiewam, przypominacie, że liczą na nas inni ludzie i wiem, że pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby.
Życzę Wam, aby codzienna działalność dawała Wam jak najwięcej radości i ludzkiej wdzięczności. Składam Wam również życzenia zdrowia, pogody ducha, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Życzę dalszej wytrwałości, satysfakcji, uznania, a także szacunku ze strony władz i społeczności lokalnych. Życzę także, aby niesiona pomoc stała się prawdziwym spełnieniem, a na co dzień dostarczała wiele uśmiechu i ludzkiej życzliwości.
Dziękuję za współpracę Panu Wójtowi, Radzie Gminy Trzciana i wszystkim partnerom, bo to dzięki Wam możemy się rozwijać i szukać nowych rozwiązań dla naszych mieszkańców.
Dziękuję tym wszystkim, którzy nam zaufali i znajdując się w trudnej sytuacji i powierzyli nam największe bolączki swojego życia. Możecie być Państwo pewni, że bez względu na okoliczności, dokładamy wszystkich starań, które pozwolą na pozytywne życiowe zmiany, a co za tym idzie 
poprawę życia.

Elżbieta Burkowicz
Kierownik Gminnego 
Ośrodka Pomocy Społecznej
w Trzcianie