Kontrast:

Rozmiar tekstu: A-A+

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzcianie Laureatem Konkursu Właściwe Drzwi, edycja 2021

Miło nam poinformować, że nasze zgłoszenie do Konkursu Właściwe Drzwi, edycja 2021r. której realizatorem jest Fundacja Prowadnica zostało pozytywnie zaopiniowane przez władze Stowarzyszenia i tym samym, staliśmy się jednym z dziesięciu Laureatów Konkursu w całej Polsce.

Fundacja Prowadnica ogłosiła konkurs pt. “Właściwe Drzwi”, edycja 2021, finansowany z funduszu “Nowy Akumulator Społeczny”, współfinansowanego ze środków “Narodowego Instytutu Wolności, Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego” w ramach “Funduszu Inicjatyw Obywatelskich” na lata 2021-2030 w wyniku czego wybrano 10 podmiotów w których dla których zostaną wykonane eksperymentalne tabliczki z napisami w alfabecie brajla, do umieszczenia na drzwiach, przyciskach, barierkach lub w podobnym miejscu. Wśród szczęśliwców nasz Ośrodek, z czego jesteśmy niezmiernie szczęśliwi i wdzięczni.

Opis konkursu Prowadnicy odpowiadał na nasze wszelkie potrzeby związane z dostosowaniem naszej siedzimy do osób z dysfunkcją wzorku, wobec czego nie zastanawialiśmy się długo czy chcemy aplikować: „Chcesz, by niewidomi zawsze pukali do właściwych drzwi? Chcesz, by poruszanie się w budynkach, odnajdowanie odpowiednich pomieszczeń czy dojazd windą na właściwe piętro przestały być dla nich problemem?(…)Wiedza o tym, przed jakimi drzwiami stoisz, wydaje się trywialna. Wszak wystarczy zerknąć na numer i opis pomieszczenia. Niewidomi niestety nie mogą tego zrobić. Dlatego korzystając z druku 3D, wydrukujemy eksperymentalne tabliczki w alfabecie brajla. Dzięki tabliczkom umieszczonym na drzwiach niewidomi szybko odnajdą te właściwe. Tabliczki na przyciskach pozwolą im zdecydować, który z nich wcisnąć, a zamocowane na poręczach poinformują ich, dokąd prowadzą schody. Samodzielne poruszanie się jest z pewnością jednym z największych wyzwań, przed którym stają osoby z niepełnosprawnością wzroku, a jednocześnie jedną z najbardziej potrzebnych im umiejętności. Tabliczki z napisami w alfabecie brajla niewątpliwie im je ułatwią, znacznie zwiększając ich samodzielność. Nieopisane drzwi czy tajemnicze przyciski przestaną być przeszkodą dla kogokolwiek, a każdy niewidomy będzie już wiedział, dokąd idzie”– czytamy na stronie Fundacji Prowadnica.

Od dłuższego czasu prowadzimy wiele projektów w tym skierowanych do osób niepełnosprawnych i wciąż szukamy nowych rozwiązań, aby coraz większa ilość osób
z niepełnosprawnościami różnego rodzaju mogła się uaktywnić. Tak też było tym razem. Od lipca 2021r. zmieniliśmy siedzibę na częściowo dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, a pracownicy socjalni zgłaszali, że w środowisku jest coraz więcej osób wymagających wsparcia w zakresie rehabilitacji wzroku. Zaczęliśmy więc poszukiwać firmy która zajmuje się likwidacją barier
w komunikowaniu się, jednak okazało się to być trudniejsze niż myśleliśmy, ponieważ zazwyczaj, kiedy dotarliśmy do firmy specjalizującej się z tego typu działalnością okazywało się, że była to akcja jednorazowa dotycząca jakiegoś projektu, albo firma realizuje tylko kompleksową usługę. Tak w tych poszukiwaniach trafiliśmy na stronę Fundacji Prowadnicy i ogłaszany przez tą Fundację konkurs “Właściwe Drzwi”, edycja 2021. Laureaci konkursu mogli liczyć na otrzymanie tabliczek z oznakowaniem zajmowanej przez siebie przestrzeni w alfabecie Brajla. Trochę sceptycznie ( bo zdawaliśmy sobie sprawę, że zainteresowanie będzie duże) wypełniliśmy aplikację konkursową…i…. zapomnieliśmy o terminie ogłoszenia wyników….aż do otrzymania emaila od Fundacji informującej o tym, że to nasz Ośrodek stał się jednym z laureatów tego konkursu. Bardzo ucieszyła nas ta informacja, bo zdajemy sobie sprawę, że dzięki temu projektowi osoby z naszej Gminy z dysfunkcją wzroku otrzymają jasny komunikat i będzie to dla nich zapalnikiem do tego, żeby korzystać szerzej z oferowanego wsparcia i aktywizacji zawodowej z czego się najbardziej cieszymy.

 Dzięki dostosowaniu naszej siedziby do potrzeb dla osób z dysfunkcją wzroku będą mogli czuć się u nas bardziej swobodnie, podejmować dodatkowe działania jak chociażby poprzez udział w Projekcie „ Jutro- już dziś aktywizacja społeczna i zawodowa w Gminie Trzciana”, a to z pewnością zaowocuje w przyszłości.

        Jesteśmy niewielką gminą ( do 6000 mieszkańców), jednakże rok rocznie w naszej Gminie pojawia się coraz więcej osób z dysfunkcjami nie tylko wzroku, ale również innych dysfunkcji, dlatego każde działanie które przyczyni się do tego, aby przestrzeń publiczna dla tych osób była bardziej dostępna jest dla nas na wagę złota, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że to kropla drąży skałę nie siłą, lecz ciągłym spadaniem…

       Po ogłoszeniu wyników przyszedł czas na podpisanie umowy…i tu też miłe zaskoczenie, ponieważ nie skończyło się na korespondencyjnym podpisaniu umów, ale członkowie Fundacji sami pofatygowali się do naszej siedziby pokazując tym samym, że bariery są chyba tak naprawdę w głowie… Dawid Pieper (Prezes Zarządu) i Maja Sobiech są osobami z dysfunkcją wzroku, a nie stanowił dla nich problem pokonania kilkuset kilometrów, by podpisać umowę odnośnie grantu…co wywołało u nas refleksję… bo my tzw. „zdrowi ludzie” czasem mamy problem by jechać choćby na szkolenie do Krakowa… Przy okazji „ wykorzystaliśmy” członków Fundacji, którzy przeprowadzili dla nas konsultacji oraz zaprezentowania technologii cyfrowych ułatwiających samodzielne funkcjonowanie, w szczególności poruszanie się po budynkach przez osoby z dysfunkcją wzroku. Był to dla nas niezapomniane spotkanie…za które dziękujemy.

          Obecnie oczekujemy na dostawę tabliczek, które będą służyć wszystkim osobom z dysfunkcją wzroku, które zapewnie bardziej śmiele będą korzystać z oferty pomocy przez nas oferowanej.

      Wszystkim osobom z dysfunkcją wzroku, ich rodzinom, pracodawcom, jak i instytucjom publicznym serdecznie polecamy nawiązanie kontaktu z Fundacją  Prowadnica
https://prowadnica.org/ ) , która świadczy usługi i wsparcie w szerokim zakresie:

     wczesne doradztwo– indywidualne spotkania z dziećmi niewidomymi, ich rodzinami czy nauczycielami w zakresie wymiany doświadczeń, wyborze szkoły czy ścieżki zawodowej, dostępnych materiałach, oprogramowaniu, orientacji przestrzennej i innych
szkolenia informatyczne– szkolenia dla niewidomych użytkowników komputerów oraz telefonów komórkowych
kontakt dla pracodawców i pracowników– konsultacje dotyczące przystosowania miejsca pracy, doboru oprogramowania czy środków, pomoc w instalacji i konfiguracji niezbędnych aplikacji
konsultacje dotyczące dostępności oprogramowania i witryn– tworzenie własnych oraz współtworzenie dostępnych narzędzi, w tym czytnik ekranu NVDA, konsultacje dostępności z programistami i twórcami witryn, informacja o sposobach implementacji dostępnego interfejsu użytkownika czy dokumentów WCAG, ocena już istniejących rozwiązań i opinie na ich temat
dostępność przestrzeni publicznej- współpraca z jednostkami samorządowymi i innymi organizacjami dbającymi o dostępność przestrzeni publicznej, doradztwo w zakresie rozwiązań pomocnym i zbędnym osobom niewidomym, pomoc w zakresie implementacji odpowiednich systemów.
przygotowanie oprogramowania– zlecenia na wykonanie dostępnego oprogramowania, wprowadzenie rozwiązań dostępnościowych w już istniejących aplikacjach czy przygotowanie dedykowanych systemów informatycznych

A przy okazji polecamy Państwa uwadze piękną kampanię społeczną ” Być człowiekiem” zrealizowanym przez wychowanków ,opiekunów i wolontariuszy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego PSONI Koło w Rymanowie Być człowiekiem https://vimeo.com/244428384?1&ref=fb-share&fbclid=IwAR3QnoI_vcEnIhOvbn3jCxRa4WG8pD2IFOD0bgCW8rjrqdx24cQ-VaF04rU