Pomoc społeczna

Świadczenia rodzinne

Fundusz alimentacyjny

Wspieranie rodzin

Przeciwdziałanie przemocy

 

Województwo Małopolskie w partnerstwie z Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej realizuje projekt “Małopolski Tele-Anioł”, będący wsparciem osób, które z powodów zdrowotnych, niepełnosprawności lub podeszłego wieku są niesamodzielne.

               Celem projektu "Małopolski tele-Anioł" jest zorganizowanie systemu opieki z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, który umożliwi 10 000 niesamodzielnych Małopolan, jak najdłuższe bezpieczne pozostanie w ich środowisku oraz miejscu zamieszkania.

 

W ramach projektu:

  • powstanie Centrum Teleopieki – zapewniające wszystkim uczestnikom możliwość całodobowego przekazania informacji o potrzebie wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa,
  • wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (przydzielanych w zależności od potrzeb i stopnia niesamodzielności) otrzyma

W projekcie zaplanowano również szkolenia dla opiekunów oraz sąsiadów w zakresie świadczenia usług opiekuńczych.

               Gmina Trzciana także przystąpiła do współpracy przy realizacji projektu, w związku z czym kilka dni temu trafiły pierwsze opaski bezpieczeństwa dla mieszkańców naszej Gminy.

               To pierwsza tego rodzaju inicjatywa w Polsce. W ramach projektu osoby samotne,  niesamodzielne  z całego województwa zostaną objęci zdalną opieką medyczną, wśród nich są również mieszkańcy Gminy Trzciana.

               Do mieszkańców naszej Gminy trafiły specjalne opaski, wyposażone w kartę sim i specjalny przycisk SOS, umożliwiający łatwy kontakt z fachowcami czuwającymi nad ich zdrowiem i bezpieczeństwem. Poznajcie naszych cudownych Seniorów!

JAK DZIAŁA OPASKA?

Osoby, które zakwalifikowały się do pomocy, dostały za darmo – specjalną opaskę dzięki której mogą szybko się skontaktować z Centrum Teleopieki i otrzymać fachową pomoc. Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem “SOS”. Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela. Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem “ludzi” służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.

               Opaska jest wyposażona także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób – dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna. Bez względu na porę dnia lub nocy w Centrum na pierwszej linii czekają wykwalifikowani ratownicy medyczni. W godzinach dziennych pracuje także psycholog oraz asystenci teleopieki. System teleopieki automatycznie identyfikuje podopiecznego i wyświetla ratownikowi cyfrową katę podopiecznego z najważniejszymi informacjami o osobie łączącej się z telecentrum, w dalszej kolejności wykwalifikowany pracownik ocenia sytuację i podejmuje działania odpowiednie do zgłoszonego problemu, np. zawiadamia osoby podane do kontaktu, udziela porady, wzywa odpowiednie służby ratunkowe. Pozostaje w kontakcie do momentu udzielenia pomocy lub rozwiązania problemu.

               -„Jest to bardzo pomocne urządzenie w opiece nad osobami zależnymi od innych- mówi Anna Kasińska opiekun medyczny GOPS Trzciana- jestem o wiele spokojniejsza kiedy nie świadczę pracy dla swoich podopiecznych, bo wiem, że znajdują się pod fachową pomocą 24 h/dobę. Polecam Projekt wszystkim osobom niesamodzielnym, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką – a nie są, bo np. mieszkają same”

GDZIE ZŁOŻYĆ WNIOSEK?

Pomoc w realizacji projektu “Małopolski Tele-Anioł” w zakresie dotarcia do osób najbardziej potrzebujących, pomocy w wypełnianiu i przesłaniu formularza zgłoszeniowego jest udzielana przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcianie tel: 146136002. Dokumenty zgłoszeniowe można wysyłać bezpośrednio do podmiotów wyznaczonych w ramach bazy teleadresowej projektu: https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/TELEANIO%C5%81/Za%C5%82.%201_Baza%20teleadresowa.pdf

Informacje o projekcie: https://www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja lub na naszej stronie: www.gopstrzciana.pl w zakładce Małopolski Tele-Anioł

 

Programy realizowane ze środków budżetu państwa

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Logowanie GOPS

Świadczenie wychowawcze

Projekt RPO "Jutro już dziś"

Styczeń 2022
18
Wtorek
17:08
BuaXua Calendar

Terminy wypłaty świadczeń okres zasiłkowy 2020/2021

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

Ilość odwiedzin

Dzisiaj180
Wczoraj301
Ostatni tydzień481
Ostatni miesiąc6075
Razem730290
Twoje IP 54.161.98.96 Twój system Unknown - Unknown
Scroll to top