Pomoc społeczna

Świadczenia rodzinne

Fundusz alimentacyjny

Wspieranie rodzin

Przeciwdziałanie przemocy

 

 

II Gminna Akcja "Mikołaje

 

Ma­my młode ser­ce, tak długo jak długo umiemy kochać życie, ta­kim ja­kie ono jest.
Życie ze swoimi dob­ry­mi ale także złymi stronami.
Ma­my młode ser­ce, tak długo jak długo pot­ra­fimy kochać ludzi i życzyć im szczerze te­go wszys­tkiego cze­go im bra­kuje, a tak bar­dzo jest potrzebne.
Kto się starze­je zacho­wując młode ser­ce, ten wie jak na­leży przyj­mo­wać ze spo­kojem te liczne małe i większe uciążli­wości po­deszłego wieku.
Ta­ki człowiek zna sens życia i sens umierania.
Wie jak "krótkie" i jak "małe" jest wszys­tko na tej ziemi, bo żyje nadzieją na życie wie­czne(...)”

Phil Bosmans.

 

 

Dzień 21 grudnia 2016r…. ta data dla wielu Seniorów z naszej Gminy już zawsze będzie kojarzyła się z wieloma emocjami i pozytywnym zaskoczeniem...nam wydarzenie to dodało motywacji do działania i potwierdziło, że to co się robi dla innych ma sens...a jeszcze, gdy w nasze akcje angażuje się duża grupa naszego społeczeństwa...nie pozostaje nam nic innego jak codziennie dziękować, że mamy to szczęście pracować dla Was i z Wami dziękujemy :-)

W dniu 9 listopada 2016r. po sukcesie ubiegłorocznej AKCJI MIKOŁAJE, w której dzięki Państwu pomoc trafiła do 31 dzieci z terenu naszej Gminy zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja i pomóc mu w uszczęśliwieniu samotnych seniorów z naszej Gminydo wspólnego przygotowania paczek, dzięki którym Seniorzy, mieli poczucie, że nie są przeźroczyści, że się o nich pamięta… tym bardziej, że Święta to okres w którym bardziej niż kiedykolwiek odczuwa się potrzebę bycia wśród bliskich i cieszymy się ich obecnością… ale właśnie w czasie Świąt samotność boli najmocniej… i cisza w domu jest taka nieznośna…

...nie rozczarowałyśmy się również tego roku...dzięki zaangażowaniu wielu z Państwa udało się stworzyć paczki Mikołajkowe dla typowanych 7 osób z naszej Gminy. Paczki zawierały wszystko to, co przydało się, aby inaczej spędzić te Święta, by nie martwić się, że na białym obrusie właściwie nie ma się już co postawić do jedzenia, bo trzeba było wykupić leki, bo rachunek za prąd przyszedł większy niż oczekiwany...; była żywność trwała, środki czystości, kosmetyki, stroiki świąteczne, jak i również szczególne upominki, dlatego każdy z Seniorów poczuł się wyjątkowo.

Gdy do starości i samotności dodamy choroby i podzielimy przez otrzymywane świadczenie emerytalno-rentowe, które często ledwo wystarcza na opłacenie rachunków, wyliczenia stają się nie ważne. Gdy na zewnątrz chłody, a w lodówce jedynym stałym bywalcem jest światło, nogi odmawiają posłuszeństwa by wstać z łóżka to rzeczywistość czterech ścian urasta do rangi całego świata… i wtedy tak barwny dzień jaki udało się stworzyć dla Seniorów dzięki Państwa pomocy, zaangażowaniu pracowników GOPS i dzięki Mikołajowi, który w swoim grafiku znalazł dla nas czas, jest tym co wywołuje najszczerszy uśmiech.

Jedna z Seniorek na widok Mikołaja popłakała się, stwierdziła że w życiu by nie przypuszczała, że jeszcze na stare lata będzie się tak cieszyć jak niegdyś jak była dzieckiem, jeden z Seniorów stwierdził, że myślał, że już wszystko w życiu przeżył...a jeszcze inna Pani nie mówiła nic...płakała...my razem z nią...dlatego było warto, dla takich emocji zaangażować się w tą Akcję. Ci ludzie tak ciężko doświadczeni przez los samotnością i chorobą mogli poczuć, że jest ktoś kto o nich pamięta, mogli zobaczyć kolory swojej szarej rzeczywistości, bo jak pokazuje Raport o biedzie Polsce, starość wielu osób w Polsce nie jest czasem zasłużonego odpoczynku, tylko codzienną walką o przetrwanie. Szczególnie trudną, bo prowadzoną w pojedynkę:

co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, żeby nie popaść w długi

aż 38% z nich ma zaciągnięte pożyczki

prawie co trzeci senior nie ma łazienki. Dla osób starszych, które często mają problem z poruszaniem się, to szczególne utrudnienie

co czwarty senior ma niskie poczucie własnej wartości.

Wielu z Państwa było z nami po raz kolejny, dlatego wszystkim serdecznie dziękujemy, za to, że żywo odpowiadacie Państwo na nasze propozycje, że włączacie się w nasze akcje, że pokazujecie, że można inaczej, że warto inaczej, że trzeba inaczej niż tylko schematyczne, standardowe działania, dziękuję za to że się wam chce… Nie sposób podziękować Państwu imiennie, ponieważ wielu z Państwa pozostaje dla nas anonimowymi, dlatego też dziękujemy wszystkim za okazywaną życzliwość i przyjazną dłoń, która nas wspierała w pracy w 2016r. podejmowanej dla dobra mieszkańców naszej Gminy. Dziękuję za dobre serce, które pochyla się nad tymi, którzy potrzebują pomocy, za wrażliwą duszę , która przynagla do czynienia dobra i za bezinteresowną pomoc, i w końcu za paczki...dzięki Wam 7 osób mało naprawdę niezapomniane święta. Dziękuję również pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej którzy włączyli się w akcję dziękuję za współpracę, pomoc w pokonywaniu trudności, za wszystkie radości i wyjątkowe zaangażowanie w życie naszych mieszkańców. Św. Mikołajowi za otwartość, dotychczasową współpracę i poświęcony czas, oraz ks. Markowi Wachowiczowi za wypożyczenie stroju Mikołajowi, ponieważ swój zapomniał spiesząc się do naszych Seniorów :-)

Pozostajemy do Państwa dyspozycji nie tylko w ramach standardowych działań i obligujących nas Ustaw, chętnie włączymy się w inne akcje i działania, które będą służyły naszemu małemu społeczeństwu.

E.B

Co widzisz, pielęgniarko? Co widzisz?

Co sobie myślisz, gdy na mnie patrzysz?Zepsuty, stary człowiek, niezbyt mądry

O niepewnych zwyczajach i zamglonych oczach. Który nie chce jeść i który nie odpowiada,

Gdy mówisz głośno "Spróbuj chociaż!"Który wydaje się nie zauważać tego, co robisz

I wiecznie gubi skarpetki i buty. Który podczas kąpieli i karmienia pozwala robić, co chcesz

I w ten sposób wypełnia swój długi dzień. Czy to sobie myślisz? Czy to właśnie widzisz? Zatem otwórz oczy, pielęgniarko, bo nie patrzysz na mnie. Powiem ci, kim jestem, siedząc tak spokojnie. Robiąc to, co mówisz i jedząc, kiedy chcesz.

Jestem 10-latkiem, mam mamę i tatę

Braci i siostry, wszyscy bardzo się kochają, 16-letnim chłopakiem ze skrzydłami u stóp,

Który marzy, że wkrótce spotka swoją miłość.

20-letnim panem młodym, którego serce bije szybko,Gdy przypomina sobie o słowach przysięgi, której obiecał dotrzymać.

25-latkiem, co ma już własne dzieci,Którym zapewnia szczęśliwy dom.

30-letnim mężczyzną, jego dzieci rosną tak szybko Połączone więzami, które przetrwają długo.

Przy 40-ce moi synowi dorośli i wyjechali, Ale została przy mnie żona, więc się nie smucę.

Mam 50 lat, wokół mnie znów bawią się dzieci,, Znowu wiemy jak to jest, moja ukochana i ja

Nadeszły mroczne dni, moja żona nie żyje, A ja patrzę w przyszłość i drżę ze strachu.

Wszystkie moje dzieci mają już własne pociechy, A ja wspominam minione lata i moją ukochaną.

Teraz jestem już stary... Natura jest okrutna. To żart, że na starość wygląda się jak głupiec.

Ciało się kruszy... Wigor i wdzięk mijają. W miejscu, gdzie miałem serce, jest kamień.

Ale w tym starym ciele nadal mieszka młody mężczyzna, I po raz kolejny moje serce pęcznieje.

Pamiętam radości, pamiętam ból. Znów kocham i przeżywam swoje życie

Myślę o tych latach, było ich zbyt mało i minęły za szybko

Muszę zaakceptować fakt, że wszystko przemija

Więc otwórzcie swe oczy, ludzie... Otwórzcie i zobaczcie Nie zepsutego, starego człowieka.

Przyjrzyjcie się. Zobaczcie MNIE!”

Mak Filiser

 

Małopolski Tele-Anioł

Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego

Logowanie GOPS

Świadczenie wychowawcze

Projekt RPO "Jutro już dziś"

Lipiec 2020
11
Sobota
22:16
BuaXua Calendar

Terminy wypłaty świadczeń okres zasiłkowy 2019/2020

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

SWF file not found. Please check the path.

Ilość odwiedzin

Dzisiaj431
Wczoraj455
Ostatni tydzień2853
Ostatni miesiąc5291
Razem491227
Twoje IP 3.234.241.200 Twój system Unknown - Unknown
Scroll to top